Fivem Sunucusu Nasıl Açılır? Tüm Detaylarıyla!

Fivem sunucu kurma işine yeni başlayan arkadaşlara ücretsiz olarak sunduğumuz yazılı ve videolu eğitimimizin ilk blogunu yazıyoruz. Paylaşımları takip etmek için web sitemizi takip edebilir, discord sunucumuza katılabilirsiniz. Discord sunucumuzun linkini blog yazımızın en altında bulabilirsiniz.

Fivem Sunucusu Nasıl Açılır? Tüm Detaylarıyla!

Fivem sunucu kurmanın çok basit olduğunu blogumuzu okuyarak veya videomuzu izleyerek öğrenebilirsiniz. Öncelik ile, bir altyapınız olması gerekmektedir. Altyapıyı edinmek için, aşağıdaki bağlantı linkine tıklayarak boş sunucu altyapısı elde edebilirsiniz.

İndirme Linki : https://karannes.com/dosya/?dl=925cd74961506d85f80cb56e369dc107
Rar Şifresi : karannes.com

İndirdiğiniz boş altyapıyı Winrar ile açıp, rar dosyasından çıkararak C:/ yada D:/ yoluna atınız. Ben C:/ yoluna atarak işlemleri devam ettireceğim.
Winrar içerisinden çıkarttığınız klasörün adını sunucu olarak ayarladıktan sonra config dosyasını ayarlamak için ;

C:\Sunucu\cfx-server-data konumuna gelip server.cfg'yi düzenleyin.

Bu server config dosyasını düzenlemek için, notepad++ kullanıyorum ve notepad++ kullanımını tavsiye ediyorum.
Server config dosyasını açtıktan sonra sunucuyu başlatmak için fivem key ve steam key'ine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Fivem key almak için, tıkladığınız linkte cfx.re fivem forumuna kayıt olduğunuz kullanıcı hesabınız ile 32 kişilik 5 adet fivem key oluşturabilir ve kullanabilirsiniz.

Fivem Key almak için : https://keymaster.fivem.net/

Aldığınız fivem keyinizi local host'ta kullanmak için açık ipv4 adresinize lisansladıktan sonra, config dosyasının en altında bulunan ;

sv_licenseKey fivemkey
sv_licenseKey "fivemkey"
+set sv_licenseKey "fivemkey"
+set sv_licenseKey fivemkey
set sv_licenseKey fivemkey
set sv_licenseKey "fivemkey"

kısımlarında fivemkey yazan yerlerin hepsine aldığınız 1 adet keyi kopyala yapıştır yaparak yapıştırınız. Şimdi sırada gerekli olan fivem key sonrası sunucunuzda oyuncuların kimlik idleri belli olsun diye oluşturduğunuz ve kullanacağınız Steam Key bulunmakta.

Steam key aldıktan sonra hiç bir ip veya host üzerine lisanslanmadan direkt olarak config dosyası üzerine yerleştirebiliyorsunuz.
Steam Keyinizi config dosyasının en altında bulunan ; 

set steam_webApiKey "key"
set steam_webApiKey key
steam_webApiKey "key"
steam_webApiKey key

kısımlarında key yazan yerlerin hespine aldığınız 1 adet keyi kopyala yapıştır yaparak yapıştırınız. Unutmayın, steam developer key almak için steamınızda parayla almış olduğunuz bir oyun bulunması gerekmektedir.

Steam Key almak için : https://steamcommunity.com/dev/apikey

cfx-server-data klasörü içerisindeki dosyaları incelediğiniz zaman, Server Starter.bat adlı bir başlat bat dosyası görüntüleyeceksiniz.
Bu batı da düzenlemeniz gerekmektedir.
Nasıl düzenleyemeniz gerektiğini şu şekilde göstereyim;

Eğer klasör C diski içerisinde ise;

TITLE FiveM Server
cd /c C:\Sunucu\cfx-server-data
C:\Sunucu\FXServer.exe +exec server.cfg

Eğer klasör D diski içerisinde ise;

TITLE FiveM Server
cd /d D:\Sunucu\cfx-server-data
d:\Sunucu\FXServer.exe +exec server.cfg

Olarak düzenlediğiniz zaman, Server Starter.bat dosyasından sunucunuzu başlatabilirsiniz. Fakat veri tabanı kurmadan sunucunuz hata dosyaları ile çalışacaktır.
Veri tabanı dosyaları; " C:Sunucu\[DATABASE] " içerisinde yer almaktadır.
Veritabanı dosyalarını düzenlemek için heidisql kullanabilirsiniz. Hatta heidisql kullanmak en tavsiye edilen yöntemdir.

Heidisql kullanmaya başlamadan önce Xampp kurulumu yapıp bilgisayarınızda yada hostunuzundan aldığınız sunucunun içerisinde bir veritabanı açmak için Xampp'ı kurulumunu yapıp, açtıktan sonra MySQL ve Apache 'ye start veriniz.
Artık Server Starter.bat'ı çalıştırarak sunucunuzu çalıştırabilirsiniz. Sunucunuzun ipsine kendi bilgisayarınızdan çalıştırıyorsanız localhost yazarak bağlanabilirsiniz.

Yazıya verdiğin tepki nedir?

like
6
dislike
0
love
3
funny
0
angry
0
sad
0
wow
4