Fivem RolePlay Terimleri

Fivem, Mta, Garry's Mod ve Redm RolePlay Terimleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızda rol eğitimi alacak ve rol nedir ne değildir öğrenmek isteyen arkadaşlarımız için önemli ve gerekli bir yazı olacağından eminim.

Fivem RolePlay Terimleri

Öncelikle tüm role play sunucuları ve online roleplay oyunlarında geçerli olan en basit iki terimi bilmemiz gerekmektedir. In character ( IC ) ve Out Of Character ( OOC ) terimlerini zaten Türkçe'ye çevirdiğimizde; In Character Teriminin Karakter içi ve Out Of Character teriminin de Karakter Dışı olduğunu açıkça görebilmekteyiz. Aslında ufak tefek terimler hariç diğer terimlerin hepsini mantıklı bir insan ingilizceden çevirip çok rahat bir şekilde öğrenebilir ve roleplay mantığını kavrayabilir. Yazımızı fazla uzun tutmadan, terimleri listelemeye geçelim.

In Character ( IC ) Nedir?

Karakter içi yani oyun içerisinde canlandırdığınız karakteri alakadar eden olayları, gelişmeleri içeren terimdir. Dış dünya yani Gerçek Dünya kavramı ile tamamen farklı olup Oyun dünyasında olan karakterinizi alakadar etmektedir. Örneklendirecek olursak eğer; Karakteriniz ile Kendi arkadaşınız tanışmıyor ise, Oyun içerisinde tanışmadan bir arkadaşlık yaparsanız bu kuralı ihlal etmiş olursunuz.

Out Of Character ( OOC ) Nedir?

Karakter dışı yani gerçek dünya ile alakalı yaşanılan olayları, gelişmeleri kapsayan terimdir. Oyun içi dünya ile tamamen farklı olup Oyun dünyasındaki karakterinizi alakadar etmeyen durumlardır. Örneklendirecek olursak eğer; Karakterinizi sinir edecek bir durum yok ama karşıdaki karaktere siz sinir oluyorsunuzdur.

Mixing Nedir?

Mixing IC ile OOC olayları birbirine katmak, karıştırmaktır. Eğer IC olarak edinmiş bir bilgiyi OOC'ye taşıyorsanız mixing yapmış olursunuz. Aynı zamanda eski sunucularda, rol karışıklığı anlamına da gelmektedir. Eskiden oynadığımız MTA sunucularında doktorken mafya rolü yaparsak mixing yapmış oluyorduk. Bu kuralın Fivem'de geçerliliği bu şekilde değildir.

Meta ( Meta Gaming ) Nedir?

Meta'da bir nevi Mixingdir fakat şöyle; OOC olarak bir bilgi edindiniz ve bunu IC olarak kullanıyorsunuzdur. Bu durum Meta yaptığınız, Meta kuralını ihlal ettiğiniz anlamına gelmektedir. Örnek olarak bir polissiniz; Bir yayıncı'da banka soyuyor. Siz bu bilgiyi OOC olarak edinip oyun içerisinde banka soygunu bildirimi gelmeden baskın yaparsanız eğer meta yapmış, meta gaming kuralını ihlal etmiş sayılırsınız.

Power Gaming Nedir?

Power Gaming aslında okunduğundan bağımsız olan bir başka rol kuralıdır. Power gaming olan durumlar karakterinizin gerçek hayatta yapamayacağı şeyleri yapmasıdır. Örnek olarak bir dağdan düşütünüz fakat oyun içerisinde ölmediniz. Kalkmamanız gerekmektedir... Çünkü gerçek hayatta bir dağdan düşerseniz ölmeseniz bile bir yerinizi kırmışsınızdır.

Random Death Match ( RDM ) Nedir?

Rdm kuralı IC olarak bir kişi ile rol bağı olmadan, rol döndürmeden veya kişi ile konuşmadan sebepsiz, gerekçesiz, durduk yere kişiye saldırmak, öldürmektir. Eğer böyle bir şey yaparsanız Random Death Match kuralını ihlal etmiş, RDM yapmış olursunuz.

Vehicle Death Match ( VDM ) Nedir?

Sebepli ya da Sebepsiz bir şekilde bir kişiyi araç ile öldürürseniz eğer Vehicle Death Match kuralını ihlal etmiş, Vdm yapmış olursunuz.

New Life Rule ( NLR ) Nedir?

Ölünce, önceki hayatınızı unutup yeni bir hayata başlamanızdır. Bu terim genellik ile Türk sunucularında uygulanmaz ve öldüğünüzde CK atarlar. Eğer ck yememişseniz veya yeni bir sunucuya geçmemişseniz zorunlu tutulmadıkça New Life Rule'nin uygulanmasına gerek yoktur.

Fear RP Nedir?

Korku rolüdür. Rol esnasında karakterinizin korkacağı özelliklerde bir şey olduğu zaman korkmanız gerekmektedir. Örnek verecek olursak karakteriniz yılandan korkuyorsa, karakteriniz yılan gördüğünde korkmalıdır. Kaçırıldığınızda, Sayı üstünlüğü veya Silah üstünlüğü durumunda FearRP yapmak zorundasınızdır.

Refuse RP Nedir?

Rol yapmayı, karşı taraftaki karakter ile role girmeyi veya var olan mevcut bir rolü yapmayı reddetmektir.

CombatLog Nedir?

Combatlog bir nevi RefuseRP'dir. Rol esnasında veya çatışma esnasında oyundan çıktığınızda Combatlog yapmış olursunuz.

Character Kill ve Player Kill ( CK ve PK ) Nedir?

Ck ve Pk arasında büyük fark var fakat ben bunları tek başlıkta anlatmak istedim. CK yani Character Kill karakterinizin yaşamına son vermeniz, yeni bir karakter açarak roleplay yapmaya devam etmeniz demektir. Pk yani Player Kill ise okunduğundan biraz farklıdır. Genellik ile aynı olduklarını düşündükleri bu kuralın farkı, karakteri sildirmez, yok ettirmez. Geçici hafıza kaybı yaşatır...

Gun Out Of Ass ( GOOA ) Nedir?

Silahınızı, küçük silahlar için bir kabzanız yoksa ve büyük silahlar için'de sırtınızda gözükmüyorsa, çantanızda yoksa silahınızı çekmenizdir. Bazı scriptler küçük silahları belden çıkartma animasyonu ile kabza taşımadan silahı çekmenize olanak sağlar ve aynı şekilde bazı scriptler de büyük silahları sırtınızda göstererek çantasız şekilde taşımanıza olanak sağlar. Eğer bu olanaklar yoksa en başta anlattığım kurallara uygun olmadan silahınızı çekmeniz yasaktır.

Fail RP Nedir?

Fail RP yapılamayacak bir rolü yaparak rolü bozmaktır. En büyük örneği ise; Size silah doğrultulmuş ve elleriniz de havada. Bu durumda belinizden silah çekemezsiniz. Önce elinizi indirmeniz gerekmektedir.

Role Play First Bitch Later ( RPFBL ) Nedir?

Rolü kabul etmeyip mızmızlanmaktır. Eğer rol içerisinde bir durum yaşamış ve bu durumda ezilen taraf olup ooc olarak mızmızlanıyorsanız önce rolün bitmesini tavsiye ediyoruz. Bu konu içinde şuraya ufak bir video bırakacağım. ^^

Cop Bait Nedir?

Cop bait, polisi kışkırtma ve polisi sinirlendirmeye yönelik yapılan rollerin adıdır. Örnek olarak karakolun önünde araçla yanlamak. Polis çevirmesini olduğunu bilerek tektar tekrar çevirmeden hızlı bir şekilde polis sizi kovalamasa da kaçmaktır.

Car Ramming ve Car Jacking Nedir?

Sebepsiz yere insanlara araçlar ile hasar vermek, sonrasında özür dilemektir. Sürekli ve devamı olduğu süreçte cezalandırılacağınızı bilmenizi isterim. Car Jacking diğer adıyla Ninja Jacking rolsüz bir şekilde bir karakterin arabasını çalmaktır. Bu kuralda genel olarak çoğu sunucuda yasaktır.

Ek bir kural değişikliği, yeni kural veya eklenmemiş kural tespitinde burası sürekli güncellenerek discord platformumuz üzerinden duyuru geçilecektir. Karannes Community veya Karannes Rol Eğitim discorduna katılarak ailemizin bir üyesi olabilirsiniz.

Yazıya verdiğin tepki nedir?

like
6
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
2